Audi Club CZ Audi Club CZ

 
novinky Novinky
modely Modely
clanky Články
·Rady a návody
·FAQ
·Recenze
·Tiskové zprávy
multimedia Multimédia
·Fotogalerie
·Wallpapery
·Videa
klubovna Klubovna
·Seznam uživatelů
·Změna hesla
·O klubu
·Občanské sdružení
katalog Katalog firem
dily Náhradní díly
forum Diskuzní fórum

 

 

Tiskové zprávy

Audi pracuje na akustice budoucích elektromobilů 05.11.2010
Sonorní zvuk šestiválce a melodické tóny osmiválce dokazují, že zvukový projev spalovacích motorů má na silnicích své pevné místo a každý je dokáže přiřadit k nějakému vozu. V případě elektromobilů to není možné, neboť tyto vozy jezdí do rychlosti 25 km/h téměř bezhlučně. A v tom spočívá nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu. Pro zvukové inženýry značky Audi z toho logicky plyne, že elektromobil budoucnosti potřebuje vlastní zvuk – ale jaký?

„Elektromobily jsou v rychlostním rozsahu od 0 do 25 km/h naprosto tichými vozy,“ vysvětluje Dr. Ralf Kunkel, vedoucí oddělení akustiky společnosti AUDI AG. Při vyšších rychlostech začíná převažovat hluk vznikající odvalováním pneumatik a obtékáním karoserie vzduchem. Elektromobil pak již není o mnoho tišší než konvenční vozidlo.

 

 

Mimořádně tichá jízda je samozřejmě také úspěchem, neboť ekologické automobily nemají přinášet jen snížení emisí, ale i menší obtěžování hlukem. Avšak jízda bez typického zvukového projevu se signálním účinkem má i svá rizika. Účastníci silničního provozu vnímají sluchem své okolí v rozsahu 360°, naproti tomu zrakem jen malou výseč skutečnosti. Lidé, kteří špatně vidí nebo nejsou zcela soustředěni, mohou auto snadno přehlédnout.

 

Po celém světě se proto svazy zrakově postižených lidí zasazují o to, aby tiché vozy dostaly vlastní zvuk. V USA a Japonsku se již připravují příslušné předpisy nebo zákony. Zvukoví inženýři společnosti Audi si již dávno stanovili za cíl chránit chodce i v éře elektrické mobility. „Tím, že například uměle vytvoříme zvukový projev elektromobilu,“ tvrdí Kunkel. V současnosti odborníci na akustiku intenzivně pracují na zvuku modelu Audi e-tron. Nejde přitom jen o bezpečnost, ale také o následující otázku: Jak má znít Audi budoucnosti?

 

„Samozřejmě se můžeme držet důvěrně známého zvuku spalovacího motoru,“ říká Christian Schüller, vedoucí oddělení pro vývoj značky/korporátní identitu. „Na druhé straně bychom však chtěli zdůraznit skutečnost, že se v případě elektricky nebo hybridně poháněných modelů Audi jedná o inovativní produkt. Chceme, aby náš náskok díky technice byl slyšitelný také v éře elektrické mobility.“

 

Šelest listů, cvrlikání ptáků nebo pronikavé tóny jako u sněžné rolby nejsou tedy vhodnou volbou. „Naopak velmi zajímavým zdrojem inspirace jsou pro nás zvuky kosmických lodí jako ve filmech, neboť připomínají auta a zároveň se výrazně odlišují,“ říká Kunkel. Elektromobil značky Audi nebude ovšem jen tak brzy vydávat zvuky jako letadlo s proudovým motorem nebo jako kosmická loď ze sci-fi filmu. „Ale v každém případě to bude něco nového a neobvyklého. Audi RSQ z hollywoodského filmu ‚I, Robot’ ukazuje, jak by mohlo v budoucnosti znít Audi.“

 

‹‹ Zpět na Tiskové zprávy