Audi Club CZ Audi Club CZ

 
novinky Novinky
modely Modely
clanky Články
·Rady a návody
·FAQ
·Recenze
·Tiskové zprávy
multimedia Multimédia
·Fotogalerie
·Wallpapery
·Videa
klubovna Klubovna
·Seznam uživatelů
·Změna hesla
·O klubu
·Občanské sdružení
katalog Katalog firem
dily Náhradní díly
forum Diskuzní fórum

 

 

Tiskové zprávy

Konektivita je pro Audi klíčovým trendem – Audi connect v nové generaci modelu Audi TT 10.11.2014
Audi connect zahrnuje veškeré aplikace a systémy, které propojují vozidla Audi s majitelem, internetem, infrastrukturou a ostatními vozidly. Společnost Audi zahájila spolupráci s důležitými dodavateli softwaru a hardwaru již v roce 2005 a od roku 2009 jsou internetové služby Audi connect k dispozici majitelům vozů s logem čtyř kruhů. Nová generace Audi TT přináší nejnovější podobu systému Audi connect s mnoha novými službami a funkcemi.

Vývoj automobilu směřuje od symbolu společenského postavení k „mobilnímu zařízení“ – technickému produktu, který svému uživateli umožní být i na cestách vždy v kontaktu s okolním světem. Značka se čtyřmi kruhy je s novými technologiemi Audi connect lídrem tohoto vývoje.

Audi connect v Audi TT

Cílem značky Audi je nabízet svým zákazníkům dokonalé zážitky z jízdy. K tomu přispívá i systém Audi connect, jehož intuitivní funkce a ovládání berou v úvahu anatomii a psychologii řidiče i ergonomická hlediska. Intenzivnější spojení řidiče s vozem vede přirozeně k intenzivnějším zážitkům z jízdy.

Základem oceňovaného systému Audi connect je modul pro přenos dat, který zajišťuje připojení k internetu a rozšiřuje tak funkčnost navigačního systému MMI Navigation plus s MMI touch. Jsou-li k dispozici, využívá Audi connect mobilní sítě LTE (Long Term Evolution), které jsou až desetkrát rychlejší než standard 3G.

Pro řidiče jsou připraveny na míru střižené internetové služby Audi connect, od navigace se službami Google Earth a Google Street View, až po online media streaming a dopravní zpravodajství v reálném čase. Díky systému Audi connect lze i v automobilu bezpečně používat sociální sítě Facebook a Twitter, nebo získávat informace o leteckých a vlakových spojích, vyhledávat body zájmu a restaurace nebo sledovat nejnovější zprávy.

Audi connect propojuje s okolním světem i spolucestující v nových modelech TT a TTS. Součástí modulu Audi connect je totiž také hotspot WLAN, jehož prostřednictvím mohou cestující na svých přenosných zařízeních surfovat po internetu a vyřizovat elektronickou poštu.

Uživatelé si mohou mnoho z uvedených služeb přizpůsobit osobním potřebám prostřednictvím účtu myAudi. Aplikace Audi MMI connect kromě toho vytvoří přímé propojení mezi automobilem a chytrým telefonem řidiče. Řidič tak bude moci systému například nadiktovat krátkou textovou zprávu SMS a odeslat ji rovněž hlasovým povelem.

Přehled služeb Audi connect

Služby Facebooku, Twitteru, internetového zpravodajství, cíle pro navigační systém a zdrojové fotografie pro funkci Navigace Picturebook si může uživatel nakonfigurovat pomocí aktivního účtu myAudi propojeného s vozidlem. Díky tomu lze jednotlivé služby přizpůsobit individuálním potřebám příslušné osoby. Mnoho telefonních funkcí bylo díky možnostem systému Audi connect vylepšeno.

Do menu Audi connect byly sdruženy služby Počasí, Čerpací stanice, Cestovní informace, Internetové zprávy, Akce ve městě, Letová a vlaková spojení, Facebook a Twitter. Audi connect poskytuje také informace o leteckém nebo vlakovém spojení, zatímco služba City Events je zdrojem informací o aktuálních akcích.

Vyhledávání bodů zájmu v navigačním systému bylo zjednodušeno a na mapě lze přímo zobrazovat dopravní informace z internetu. Další možností je používání fotografických mapových podkladů Google Earth a pohledů do ulic v rozsahu 360° nabízených službou Google Maps Street View. Zde je možné aktivovat také vyhledávání bodů zájmu a funkci Navigace Picturebook.

Navigace Picturebook umožňuje řidiči uložit na server do „fotoalba“ fotografie cílů, které jsou spojeny s navigačními daty udávajícími polohu. Mohou to být jeho vlastní fotografie, ale i motivy z aplikace Google Maps Street View nebo záběry od internetové komunity. Řidič si pak může na základě těchto fotografií sestavit trasu jízdy. Tato služba je mimořádně atraktivní pro cestování během dovolené. Fotografie lze nahrát do obrazové schránky buď prostřednictvím paměťové karty SD, nebo účtu myAudi propojeného s vozidlem.

Internetové sociální služby Facebook a Twitter byly integrovány do systému Audi connect způsobem, který umožňuje jejich využívání uvnitř vozu. Funkci předčítání textu doplnila praktická textová funkce. Předem připravené textové moduly lze například rozesílat zákazníkům, obchodním partnerům, rodinným členům a přátelům. V případě potřeby mohou tyto zprávy zahrnovat také informace například o aktuální poloze.

Audi music stream je internetové rádio systému Audi connect. S touto aplikací a tzv. technologií UNPP (Universal Plug And Play) mohou uživatelé poslouchat 3000 internetových rozhlasových stanic, uložit si oblíbené stanice na svém mobilním telefonu a v automobilu vše ovládat prostřednictvím systému MMI Navigation plus. Funkce je integrována prostřednictvím sítě WLAN do ovládacího systém MMI Navigation plus, zvuk je reprodukován audiosystémem vozidla. Aplikace kromě toho zpřístupňuje prostřednictvím WLAN multimediální soubory uložené v chytrém telefonu.

Služba City Events systému Audi connect informuje o akcích a koncertech v okolí, v cíli cesty nebo v libovolně volitelném místě. Řidič si může nechat za jízdy získané informace předčítat. Funkce Letová a vlaková spojení od Audi connect podává informace o časech odjezdu a nástupišti na nádraží, resp. odletu a odbavovací přepážce na letišti, a o případných zpožděních. Do zadání pro přímé vyhledávání lze uvést i číslo letu.

Individuální internetové zpravodajství z nabídky Audi connect přináší obsah renomovaných národních a mezinárodních zpravodajských portálů v předem nastaveném jazyce prostřednictvím systému MMI Navigation plus. Standardní informační zdroje (ATP, Tagesschau, Deutsche Welle) lze doplnit individuálními zpravodajskými zdroji prostřednictvím kanálu RSS.

Služba Čerpací stanice z nabídky Audi connect ukazuje seznam čerpacích stanic v blízkém okolí nebo na zvoleném místě, jako je například cíl jízdy. Výsledky vyhledávání, které může zohledňovat také druh paliva vyžadovaného vozidlem, lze uspořádat podle ceny nebo vzdálenosti.

E-mailová služba bude přenášet příchozí zprávy z mobilního telefonu do vozidla prostřednictvím Bluetooth. Řidič si tak bude moci zvolit, zda chce obsah zprávy nahlas přečíst. Poté je e-mail označen jako „přečtený“.

Služba Zprávy bude v blízké budoucnosti řidiči rychle a snadno zasílat textové zprávy (SMS) pomocí hlasového ovládání, aniž by musel brát do rukou mobilní telefon. Po příkazu „Nadiktovat textovou zprávu pro <jméno z adresáře>“ řidič vysloví požadovaný text, který je po rozpoznání zobrazen na monitoru systému MMI Navigation plus, aby mohl být před odesláním v případě potřeby opraven.

Služba vyhledávání parkovišť, která ukazuje parkoviště a nadzemní i podzemní garáže v blízkém okolí, v okolí cíle nebo na jakémkoli dalším místě. Je-li to možné, udává rovněž počet volných parkovacích míst a poplatky za parkování. Adresu parkovacího místa lze převzít jako cíl pro navigační systém.

Hudba z internetu: online media streaming

S uvedením nových sportovních vozů Audi TT Coupé a Audi TT Roadster a inovovaných modelových řad Audi A6 a Audi A7 Sportback rozšiřuje Audi svou nabídku internetových služeb o online media streaming. Předpokladem pro využívání služby online media streaming je informační a zábavní systém MMI Navigation plus a systém Audi connect z nabídky výbavy na přání.

Po instalaci bezplatné aplikace Audi „MMI connect“ na chytrém telefonu budou mít řidiči díky službě online media streaming přístup ke službám hudebního portálu Napster (zatím není dostupný pro český trh) a internetového rádia Aupeo!. Zákazníci Audi si tak mohou prostřednictvím systému MMI komfortně přehrávat téměř 20 milionů hudebních skladeb a několik tisíc audioknih ve formátu MP3. Tato funkce je realizována připojením chytrého telefonu k MMI pomocí Wi-Fi. Veškeré ovládání je plně integrováno.

Nová služba Audi connect: Online aktualizace navigačních map

Audi ukazuje svým zákazníkům vždy správnou cestu díky nové službě connect „Aktualizace map online“. Řidiči vozů Audi A6 a Audi A7 Sportback, vybavených modulem Audi connect, si mohou aktualizaci navigačních mapových podkladů stahovat přímo do svého automobilu prostřednictvím velmi rychlého připojení LTE. Předpokladem je používání systému MMI Navigation plus. Zákazníci mají i nadále možnost stáhnout si data do počítače z platformy myAudi (www.audi.de/myaudi) a přenést je do automobilu prostřednictvím paměťové karty SD. Třetí alternativou je instalace u prodejce Audi.

Navigační systém MMI Navigation plus upozorní řidiče, že je dostupná nová aktualizace mapových podkladů. Aktualizace jsou vydávány v intervalu šesti měsíců a zákazníci si mohou stáhnout prvních pět aktualizací zdarma. Zákazník se může sám rozhodnout, zda chce aktualizovat kompletní mapu Evropy nebo jen jednotlivé regiony. Navigační systém funguje bez omezení po celou dobu procesu online aktualizace mapových podkladů.

Rychlé mobilní sítě LTE

K propojení automobilů jsou nezbytné mobilní telefonní sítě. V současnosti jsou ve většině zemí nejrozšířenější mobilní sítě třetí generace (3G) s rychlostí přenosu až 28,8 MBit/s. Značka Audi však jako první výrobce automobilů vsadila na čtvrtou generaci mobilních sítí s označením LTE (Long Term Evolution), které se vyznačují rychlostí stahování až 150 MBit/s a výrazně rychlejšími reakčními dobami. Sítě LTE jsou mobilními operátory postupně zaváděny v městech i ve venkovských oblastech a systém Audi connect umožňuje jejich využívání, kdykoli je jejich signál k dispozici.

Technologie LTE umožňuje přenos velkého množství dat, například hudby a filmů ve vysoké kvalitě. Spolucestující mohou současně využívat rozmanité aplikace na svých přenosných koncových zařízeních, připojených k hotspotu WLAN v automobilu. Jeden uživatel se tak může účastnit videokonference, zatímco druhý sleduje film.

Rychlé mobilní sítě LTE umožní v budoucnosti větší využívání datových cloudů. Zákazníci si pak budou moci uložit své soukromé hudební, obrazové a filmové soubory na internetový server, aby k nim měli prostřednictvím LTE přístup kdykoli a odkudkoli.

Audi TT je nejlépe propojeným automobilem

Nové Audi TT je nejlépe propojeným automobilem v Německu. To je výsledek ankety „Car Connectivity Award“, kterou uspořádaly časopisy auto motor und sport a CHIP. Služby Audi v oblasti konektivity kromě toho zvítězily ve čtyřech dalších kategoriích. Ceny byly předány na slavnostním večeru ve Stuttgartu.

Přibližně 42 700 čtenářů časopisů auto motor und sport a CHIP rozhodlo, jaká značka je lídrem v oboru digitálního propojení. Na otázku „Jaký výrobce nabízí celkově nejinovativnější techniku v oblasti konektivity?“ uvedlo 71,4 % účastníků ankety na prvním místě Audi.

Titul v kategorii „Connected Car“ získalo Audi s novým TT a ziskem 29,5 % hlasů. Ricky Hudi, vedoucí vývoje elektrických/elektronických systémů ve společnosti AUDI AG, převzal ocenění od šéfredaktorů Ralpha Alexe (auto motor und sport) a Josefa Reitbergera (CHIP). Vrcholem v Audi TT je Audi virtual cockpit, který slučuje sdružené přístroje a displej MMI do jedné ústřední digitální jednotky za použití dynamických animací a precizní grafiky.

Audi se umístilo v čele pelotonu také v kategoriích Integrace mobilního telefonu, Navigace, Zábava/multimédia a Audiosystémy. Konkrétně hlasující přesvědčila zařízení Audi MMI Navigation plus, Audi phone box, Bang & Olufsen Sound System v modelu Audi S3 a standard LTE pro rychlé mobilní sítě. Audi tak zvítězilo v pěti z deseti kategorií.

„Tato ocenění ukazují, že jsme na správné cestě,“ říká Prof. Dr. Ulrich Hackenberg, člen představenstva společnosti AUDI AG, zodpovědný za technický vývoj. „Téma konektivity považujeme za jeden z klíčových trendů, jímž se budeme zabývat i v daleké budoucnosti. V rámci programu Audi connect dokonale propojujeme naše automobily s okolím – s řidičem, internetem, infrastrukturou a ostatními vozidly.“

Výhled do budoucnosti: komunikace „Car-to-X“

Komunikace „Car-to-X“ je dalším důležitým aspektem systému Audi connect, který otvírá mnoho nových možností pro realizaci ještě bezpečnějšího, komfortnějšího a hospodárnějšího cestování automobilem. Vzájemně propojené automobily se mohou informovat o nebezpečích, jako je náledí nebo vozidlo vjíždějící rychle do křižovatky. Optimální využívání tzv. zelené vlny umožní komunikace se semafory.

Komunikace „Car-to-X“ navíc nabízí velký potenciál pro šíření aktuálních dopravních informací. Podobně jako u služby Dopravní informace Audi online získá řidič přehled o intenzitě dopravy na zvolené trase. Komunikace v automobilových sítích WLAN umožní získávat ještě přesnější a aktuálnější data.

Audi usilovně pracuje na vývoji technologie „Car-to-X“, která může být realizována dvěma způsoby. Jednak mohou být data z vozidla anonymně zasílána mobilní sítí do centrály, odkud jsou po příslušném zpracování poskytována jednotlivých vozidlům.

Druhá možnost spočívá v přenosu dat přímo mezi jednotlivými automobily prostřednictvím speciální automobilové sítě WLAN, která může být sdílena vozidly různých výrobců. Možná je i přímá komunikace s infrastrukturou, například semafory. Síťové propojení mezi vozidly a infrastrukturou může vznikat rychle, spontánně a decentrálně. Tato nová technologie tak může vytvořit jistou formu kolektivní inteligence.

 

‹‹ Zpět na Tiskové zprávy