Audi Club CZ Audi Club CZ

 
novinky Novinky
modely Modely
clanky Články
·Rady a návody
·FAQ
·Recenze
·Tiskové zprávy
multimedia Multimédia
·Fotogalerie
·Wallpapery
·Videa
klubovna Klubovna
·Seznam uživatelů
·Změna hesla
·O klubu
·Občanské sdružení
katalog Katalog firem
dily Náhradní díly
forum Diskuzní fórum

 

 

Tiskové zprávy

Audi září na největším světovém kongresu o osvětlovací technice 23.09.2015
Praha, 23.září 2015 – Na jedenáctém kongresu ISAL 2015 (International Symposium on AutomotiveLighting) poskytnou přednášející společnosti Audi přehled o osvětlovací technice budoucnosti. Kongres začne 28. září 2015 v Darmstadtu. Program největší a nejdůležitější konference o automobilové osvětlovací technice zahájí ShujiNakamura, nositel Nobelovy ceny za fyziku 2014, a poté vystoupí řečníci pozvaní značkou Audi se svými prezentacemi o nejnovějších trendech a směrech vývoje. V místě konání sympozia bude také vystaven koncepční vůz z IAA, který demonstruje další krok ve vývoji automobilové osvětlovací techniky v podobě nové technologie Matrix OLED.
  • Na kongresu ISAL 2015 vystoupí nositel Nobelovy ceny a řečníci pozvaní značkou Audi
  • Koncepční vůz z IAA disponuje progresivní osvětlovací technikou OLED

„Toto sympozium je pro Audi důležitým fórem, protože obrací pozornost k osvětlovací technice. Naši zákazníci budou mít prospěch z výsledků těchto diskuzí mezi profesionály,“ vysvětluje Dr. Wolfgang Huhn, vedoucí vývoje osvětlení ve společnosti Audi. Prémiová značka je lídrem v oblasti osvětlovací techniky a mimo jiné uvedla na trh světlomety LED. „Technický pokrok a vetší objemy výroby vytvářejí příležitost k tomu, abychom mohli zákazníkům nabízet vynikající osvětlovací techniku s atraktivním poměrem cena/výkon,“ říká Huhn. „Vývojáři osvětlovací techniky ve společnosti Audi úzce spolupracují s designéry. Jako jeden tým vytvářejí automobily s dokonale harmonickým designem, který je doplněn koherentním vzhledem osvětlovací techniky, z něhož má užitek také řidič.“

 Úvodní projev pronese nositel Nobelovy ceny ShujiNakamura. Ihned po něm zahájí sérii přednášek na sympoziu ISAL 2015 Stephan Berlitz, vedoucí vývoje inovací v oblasti osvětlení ve společnosti Audi, svou prezentací na téma „Budoucnost osvětlovací techniky“. Kromě technologií ze současné nabídky, která zahrnuje například světlomety Matrix LED a příslušné asistenční systémy, se budou přednášející společnosti Audi věnovat také budoucí technice, jako jsou světlomety Matrix Laser. V těchto světlometech je laserové světlo vytvářeno prostorově odděleným zdrojem. Mikrozrcadlo následně zajišťuje inteligentně řízené rozložení světla.

 

„Technologie Matrix LED a Matrix Laser mají stále velký potenciál,“ říká Stephan Berlitz. Audi plánuje použití kamerových systémů pro velmi precizní řízení světla. Podobně lze využít technologii komunikace „Car-to-X“, která propojuje vozidlo s ostatními vozy a infrastrukturou, pro oblasti za hranicí zorného pole řidiče. „Určujeme tempo vývoje v celé této technické oblasti, v níž hraje hlavní roli souhra mezi estetikou, dynamikou a interakcí,“ zdůrazňuje Berlitz. „Naše osvětlení vyvíjíme tak, aby ještě intenzivněji reagovalo na ostatní účastníky silničního provozu a okolní prostředí.“ Příkladem je osvětlení pro jízdu staveništěm. Inženýři Audi v současnosti pracují na technologii, která promítá šířku vozidla na silnici, jako precizně definované pruhy světla. Řidič je tak dobře a bezpečně veden při jízdě zúženými jízdními pruhy.

 Audi je lídrem ve vývoji osvětlovací techniky pro automobily, což dokazuje celá řada milníků, mezi něž patří například světlomety LED pro denní svícení v modelu Audi A8 W12 (2004), první světlomety LED pro všechny osvětlovací funkce v modelu Audi R8 (2008), síťové propojení světlometů s navigačním systémem v Audi A8 (2010), dynamické ukazatele směru v Audi R8 (2012), světlomety Matrix LED v Audi A8 (2013) a bodové laserové dálkové světlomety v modelu Audi R8 LMX (2014). Nejnovější inovací v oblasti osvětlení je funkce proti oslňování světlem odráženým od dopravních značek, která je součástí světlometů Matrix LED v modelu Audi A4 (2015).

 Značka se čtyřmi kruhy posouvá vývoj osvětlovací techniky ještě dál. Na IAA 2015 byl v expozici Audi vystaven koncepční vůz Audi e-tron quattro concept se světlomety Matrix OLED. Organické elektroluminiscenční diody OLED (Organic Light EmittingDiode) ideálním způsobem kombinují high-tech a design. V každé jednotce OLED jsou dvě elektrody – alespoň jedna z nich musí být průhledná – tvořeny četnými tenkými vrstvami organických polovodičových materiálů. Jejich světlo dosahuje nové úrovně homogenity, přičemž intenzitu světla lze plynule měnit. Tyto světlomety nevrhají žádné stíny, ani nevyžadují reflektory, světlovody a podobné optické díly. Nové pružné materiály pro podkladové vrstvy umožňují realizovat prostorové tvary, a otvírají tak designérům zcela nové dimenze pro jejich tvůrčí činnost. Audi hodlá zavést technologii OLED do sériové výroby nejprve v zadních světlometech.

 

‹‹ Zpět na Tiskové zprávy